lilianmartin200 lilianmartin200
  • 03-05-2018
  • Chemistry
contestada

1.00 L of a gas at STP is conpressed to 473 mL. what is the new pressure of the gas? STP = 0.0°C or 1.0 atm.

Respuesta :

mkryukova19 mkryukova19
  • 07-05-2018
473 mL= 0.473 L
[tex] P_{1}V_{1}=P_{2}V_{2} 1 atm*1.00L=P_{2}*0.473 L P_{2}= \frac{1 atm*1L}{0.473L} = 2.11 atm P_{2}=2.11 atm[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Write 5 + (-3) using subtraction.
28. What type of angle is formed by perpendicular lines? The model is in the photo!!
an injury to the sural area is an injury to the​
Tina is making a frame for a pickure she drew. The length of the picture is 11 and 1/9 inches, and the width of the picture is 7 and1/4 inches.How much longer i
In 1987, Fuji produced the first… A. Instant B. Film C. Disposable D. Electronic
Please help for 100 points And please no links
100 pts based off book Wednesday wars
How does mercury negatively affect human health?
Solve the equation. 1/3 (9x + 3) = 3x + 1 Solution: Hurry before 3
. At the next game, the player has the same ratio of baskets to tries. If she tries 20 times, how many baskets should she make?