cerolussoltan cerolussoltan
  • 03-05-2018
  • Chemistry
contestada

A cube measures 3cm on each side and has a mass of 25grams. What is its density?

Respuesta :

mkryukova19 mkryukova19
  • 03-05-2018
Density = mass/volume= 25 g/27 cm³ ≈ 0.93 cm³
V=(3 cm)³=27 cm³
Answer Link

Otras preguntas

Let f(x)=6/−2+2e^−0.3x . What is f(−4) ?DID THE TESTANSWER: 1.3
Where are proteins made in the cell?
-4 to the second power +3(15-11)-2(6+2 to the third power)
Slaura walks 3/5 mile to school each day. Isaiah walk to school is 3 times as long as Slaura's. How far does Isaiah walk to school each day.
Which was a goal of Sun Yat-sen in calling for revolution in China? A.) driving out foreigners B.) expelling the Qing dynasty C.) controlling Hong Kong D.) cr
plase help need it now!!!!
what is power and how is it excercised
Suppose Y varies directlly With x. If y= 6 when x=2 find x when y= 12
Which is the Sł base unit for massmeterpoundgramfoot​
If you are measuring the amount of water evaporated from a swimming pool, would gallons or quarts give you a more precise measurement? Explain