israelcadencep6ilc5 israelcadencep6ilc5
  • 01-04-2018
  • Physics
contestada

A cyclist averages 50 m/s. If the course is 80,000m long. How many seconds will it take to complete the course?

Respuesta :

16boulters 16boulters
  • 01-04-2018
80,000m ÷ 50m/s = 1600 seconds
Answer Link
Seren2002 Seren2002
  • 01-04-2018
Distance = speed x time
80,000 = 50 x t
T = 80,000/50
Time = 1600seconds
Answer Link

Otras preguntas

How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
What are the 3 features of a typical seigneurie
How do scientists use seismic waves to determine the interior structure of Earth?
How do you Factor c(squared)-8c ??
the cafeteria has 45 square  tables that can be pushed together to form one long table for the lacrosse team's banquet. Each square table can seat one person on
5x+4y+100 in slope intercept form
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
“The genetic code is universal.” Explain this statement.
Find the value of x.  Round to nearest hundredth if necessary.
“The genetic code is universal.” Explain this statement.