lisalopez
lisalopez
03-02-2016
Chemistry
contestada
how many moles are in 82 g of water?
Respuesta :
azahmed716
azahmed716
03-02-2016
Take 82 grams and divide it by the gfm of water which is 18 g/mole...(82g)/(18.0g/mole)=4.555 -> the answer is 4.6 moles
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 28+ )
Otras preguntas
during one month, a homeowner use 600 units of electricity and 100 units of gas for total cost of $412. The next month, 400 units of electricity and 150 units o
The graph of a line passes through the points (0, -2) and (6.0). What is the equation of the line?
15 less than three times an integer is at most 54. what is the largest integer that could be used for the number?write an inequality, solve it, and express the
The corporate team-building event will cost $12 if it has 3 attendees. If there are 4attendees, how much will the corporate team-building event cost?
In triangle FGH, the measure of angle F=42 and an exterior angle at vertex H has a measure of 104. what is the measure of angle G
Steve rings up an item that costs $650. After sales tax, the total is $702. What is the sales tax percentage? Write your answer using a percent sign (%).
What are the two major types of compounds? How do the bonds differ in each type?
Tabitha is gathering a particular species of plant to test for its resistance to pesticides. She decides to select her test plants from one side of a highway. W
What is the point-slope form of a line that has a slope of 5 and passes through the point (3,-4)? Show your work.
Given that the area of a trapezoid is given by the formula A = 1/ 2 h(b1 + b2), what is the value of A if h = 2 cm, b1 = 3, and b2 = 4?