lynngrasso15 lynngrasso15
  • 02-02-2016
  • Chemistry
contestada

The height of a student is 172 centimeters. How tall is the student in meters?

Respuesta :

H8SH33M
H8SH33M H8SH33M
  • 02-02-2016
1cm = 0.01m
1cm x 172 = 0.01 x 172
172cm = 1.72m

Answer Link
RASEA23
RASEA23 RASEA23
  • 02-02-2016
Since 1 cm=.01m, multiply the number of centimeters by .01 to find how many meters,
172*.01=1.72 m
Hope this helps. 
Answer Link

Otras preguntas

Fifteen identical particles have various speeds: one has a speed of 2.00 m/s, two have speeds of 3.00 m/s, three have speeds 5.00 m/s, four have speeds of 7.00
A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below. 8p/$1.09 = ?/$1.00 ? = 8÷$1.09 ?= $7.34 Where did Milo make his
NEED HELP ASAP!! Need right answer!1. Complete the analogies by selecting the pair of words whose relationship most resembles the relationship of the first pair
Are days of the week supposed to be capitalized at all times?
when did the baby boom take place in the united states
if ln(4x+y)=2x-3,then dy/dx=
What’s a good research question for chrinese American life?
If a sleigh can move about 8 mph and it takes about 56 hours to get to your grandma's house how many miles are you traveling?
A wise man once said 400 reduced by 3 times my age is 112 what is his age
What were the causes of World War I?