vandever
vandever vandever
  • 04-03-2018
  • Chemistry
contestada

What is the molar mass of the empirical formula for a compound with the formula C6H12Cl2O2

Respuesta :

michelleren14
michelleren14 michelleren14
  • 04-03-2018
In order to find the molar mass, you just need to add up the mass from the periodic table and add them up together
 carbon- 12.01 (6) = 72.06 g
hydrogen- 1.008 (12) = 12.096 g
chlorine- 35.45 (2) = 70.90 g
oxgyen- 16.00 (2) = 32.00 g

72.06 + 12.096 + 70.90 + 32.00 = 187.056 g/mol 
hope this helps! 
Answer Link

Otras preguntas

How do I do number 2 and 4 please help
Solution set no links please
Some issues that Americans disputed in the 1800s are still controversial today. Which of the following continues to be an issue today and contributed to the div
Name and explain Two laws that protect citizens against the xenophobia​
Write about the French culture in french
is it wrong to prioritize caring for those clossest to you over others?​
If the same textbook is in a lower shelf that is o.75 m above the floor. What is its potential now?
12. Who was the president during World War 12​
Eva is showing her work in simplifying (7.3 − 7.2) − 3.8 + 3.7. In which step did Eva make an error? Step 1: (7.3 − 7.2) − 3.8 + 3.7 Step 2: 7.3 + (−7.2 − 3.8)
in a class of p student the average mark is n and in another class of q student the average mark is n. calculate the average mark of the two classes ​