sofeyah8440 sofeyah8440
  • 04-03-2018
  • Chemistry
contestada

Find the number of moles of water that can be formed if you have 226 mol of hydrogen gas and 108 mol of oxygen gas.

Respuesta :

Dejanras
Dejanras Dejanras
  • 13-03-2018
Answer is: there are 216 moles od water.
Chemical reaction: 2H₂ + O₂ → 2H₂O.
n(H₂) = 226 mol.
n(O₂) = 108 mol; limiting reactant.
From chemical reaction: n(O₂) : n(H₂O) = 1 : 2.
n(H₂O) = 2 · n(O₂).
n(H₂O) = 2 · 108 mol.
n(H₂O) = 216 mol.
n - amount of substance.
Answer Link

Otras preguntas

What is the slope-intercept equation of the line if the y-intercept= (0,2) and the slope= -1/4 ?
Which religious leader who trained as a carpenter taught that the kingdom of God was one of faith? A. Jesus B. Nero C. Cicero D. Constantine
If (−3.5, y) is a solution to the equation 2x − 5y = 10, what is the value of y? a) -3.4 b) 13.75 c) -0.6 d) -3.75
how many times does 15 go into 123
Seventy-five percent of what number is 33.75? A.144 B.25.3125 C.45 D.27
When evaluating a Website, which of the following statements might indicate the site is based on the author’s opinion instead of factual information? a. “Resear
How do you divide 25kg in a ratio of 2:3:5
describe the Paleolithic period and name the locations and countries where cave paintings from this period were found.
Is Yakutsk Russia or Anchorage Alaska closer to the ocean
would you most likely measure a leaf using ounces ,pounds o tons? explain