margadg2504 margadg2504
  • 04-03-2018
  • Chemistry
contestada

How many grams of ch3oh must be added to water to prepare 325 ml of a solution that is 4.50 mch3oh?

Respuesta :

Dejanras
Dejanras Dejanras
  • 13-03-2018
Answer is: 46,8 grams of methanol must be added.
V(solution) = 325 ml ÷ 1000 ml/l = 0,325 l.
c(CH₃OH) = 4,5 M = 4,5 mol/L.
n(CH₃OH) = V(solution) · c(CH₃OH).
n(CH₃OH) = 0,325 l · 4,5 mol/l.
n(CH₃OH) = 1,4625 mol.
m(CH₃OH) = n(CH₃OH) · M(CH₃OH).
m(CH₃OH) = 1,4625 mol · 32 g/mol.
m(CH₃OH) = 46,8 g.
Answer Link

Otras preguntas

Rosa wrote a pattern using the rule subtract 7 the first two number in her pattern were 83 and 76
Which of the foods do you think is the most nutritious snacks?
Write 2/4 in simplest form
Dylan estimates the first digit in the quotient. (46/3,662 estimate is 6) Is Dylan's estimate too high or too low?
Drift is caused by random sampling error or other chance events. what is another name for this phenomenon?
Enrique always keep the keys. What does the adverb modify?
What is the explicit formula for this arithmetic sequence... 2,5,8,11
In what respect do hominins differ from all other anthropoids?
What was once the second-largest city in iraq before isis terrorists took control of it in 2014?
Yesterday, the snow was 2 feet deep in front of Archie’s house. Today, the snow depth dropped to 1.6 feet because the day is so warm. What is the percent change