abbyphillips1649 abbyphillips1649
  • 04-03-2018
  • Physics
contestada

With what speed must you approach a source of sound to observe a 25% change in frequency?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2018
sound source is at rest, you are moving with velocity v, f = frequency, c = speed of sound:

f = f0(1 + v/c)

115 = 100(1 + v/343)
115 = 100 + 100v/343
15 = 100v/343
v = 15*343/100
v = 51,45 m/s
Answer Link

Otras preguntas

The running back for the Bulldogs football team carried the ball nine times for a total loss 15 three over 4 yards find the average change
Read the passage. What tone does President Eisenhower use in this speech, and how does the tone affect the purpose of his speech?
The amount of labor the heart must exert to pump blood throughout the body is known as the _____.
solve this equation : -3[(5-6)2+6}2
Which of the following is correct? David, be sure to mind your ps and qs. David, be sure to mind your p's and q's. both
A woman gave birth to a child with a bent vertebral column. Which is a possible reason? The mesoderm layer may have developed abnormally. The ectoderm layer may
If y = 3 when x = 2. find x when y = 5.
What are the five functions of saliva?
712,350 nearest hundred thousand
Why was the American army unsuccessful in its attempt to drive the British out of Canada?