jaxomono725 jaxomono725
  • 02-03-2018
  • Physics
contestada

What is a wavelength of sound wave moving at 340m/s with frequency of 256hz

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 02-03-2018
v = 340 m/s
f = 256 Hz
lambda (wavelength)

v = f*lambda
340 = 256 * lambda
340/256 = lambda
lambda = 1.328 m 
Answer Link

Otras preguntas

In terms of energy, what is the difference between glucose and atp Answer quick
Which best describes the mucogingival line within the oral cavity? A. A depth of 1 to 3mm based on the size of the patient and whether it is a dog or cat. B. Th
Grassy plains that lie between the Black Sea and northern China. A. Mongols B. Genghis Khan C. Kublai Khan D. Marco Polo E. steppes
What is the solution to the system below? y = 5x - 9 y = x + 3
Masco is a consumer discretionary company that focuses on home improvement products. Here is a breakdown of the revenue concentration by industry. Which of the
A serving of Frosted Flakes cereal contains 235,000 J of energy. Calculate the change in temperature (ΔT) that would occur if this food was used to heat 1,000 g
Pleaseeee help me! The exercise 8!
This type of news story gave a false picture of events?
Which of the following are open-ended questions? What problems are you having on the job? What further training do you think you need? How do you plan to achiev
The radius of a circle is 3 killometers use 3.14 for pi