Ichabod5170 Ichabod5170
  • 04-02-2018
  • Chemistry
contestada

How many gold atoms are in an 0.375 ounce, 18 k gold bracelet? (18 k gold is 75% gold by mass.)?

Respuesta :

Dejanras
Dejanras Dejanras
  • 13-02-2018
Answer is: 2,42·10²² atoms of gold.
1 ounce (oz) is equal to 28,34952 grams (g).
0,375 oz = 10,631 g.
75% gold = 10,631 g · 0,75 = 7,973 g.
n(Au) = m(Au) ÷ M(Au).
n(Au) = 7,973 g ÷ 197 g/mol.
n(Au) = 0,0404 mol.
N(Au) = n(Au) · Na.
N(Au) = 0,0404 mol · 6,023·10²³ 1/mol.
N(Au) = 2,42·10²².
n - amount of substance.
Na - Avogadro number.
Answer Link

Otras preguntas

you have a standard deck of 52 cards. you pick one card and then, with out putting the first card back, you pick a second card. what is the probability that bot
Mini-Project: Cents and the Central Limit Theorem 1. Collect a sample of at least 50 pennies by setting aside all the pennies you receive in change for severa
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
what is a high structure part of a church which has 5 letters
The function of the eardrum in the middle ear is to
What are the functions of receptors in our body? Think of a situation where receptors do not work properly. What problems are likely to arise?
how were north american colonies all similar in the 1700s?
What were the major causes of WWII? Please include at least 4 answers.
what's another word for over thinking?