mikejudson0610p3jd5f mikejudson0610p3jd5f
  • 02-02-2018
  • Physics
contestada

a 1000kg car is accelerating down the road at a rate of 2 m/s/s. If it is experienceing a 5000N thrust force, how large is the drag force it is experiencing?

Respuesta :

laelaeti laelaeti
  • 02-02-2018
m=1000kg
a=2 m/s²
Thrust force= 5000N

a =F/m
2m/s² =(5000N-Drag force)/1000kg
1000×2 =5000-Drag force
2000b =5000-Drag force
Drag force= 5000-2000
Drag force= 3000N
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following would be consider true breeding? A. AA B. Aa C. aa D. AA and aa
One thousand tickets are sold at $1 each for a color television valued at $350. What is the expected value of the gain if a person purchases one ticket? a) $0.3
Which of the following are examples of a firm experiencing positive technology change?a. A firm is able to cut each workers wage rate by 10% and still produce t
"How have women contributed to the field of space exploration?"
"How have women contributed to the field of space exploration?"
Read Shakespeare's "Sonnet 100." Where art thou Momentan ou forget'st so long To speak of that which gives thee all thy might? Spend'st thou thy tury on some wo
Given , find the quotient. (2 points) −14.6 1.825 −3.65 14.6
An object is thrown with a horizontal velocity (Vh) of 15.0 mt/sec and an initial vertical velocity (Vi) of 29.4 mt/sec. How long will the object take to reach
how do we find the area of the quadrilateral
Specificity is an important aspect of nursing documentation- what tools does your organization use for nursing handoff?