adrian3702 adrian3702
  • 01-02-2018
  • Chemistry
contestada

How many moles of Fe are in 235.45g of Fe

Respuesta :

Daegam18
Daegam18 Daegam18
  • 01-02-2018
We are given with an element Iron, Fe, with a mass of 235.45 g. We are tasked to solve for its corresponding molar mass in mol. We need to find first the molecular weight of Iron, that is
Fe= 55.845 g/mol
With 235.45 g sample, its corresponding mol is

mol Fe= 235.45 g x 1 mol/55.845 = 4.22 mol Fe
Therefore, molar mass of Iron is 4.22 mol
Answer Link

Otras preguntas

Fermions are force carriers. True False
In an engine, an almost ideal gas is compressed adiabatically to half its volume. In doing so, 2820 J of work is done on the gas. Required: a. How much heat flo
3. How would you define encouragement?
Frank’s Sports store has a 20% off sale on all of its merchandise. How much is the discount on a baseball glove that originally costs $25?
What is the name of the decimal number? 3.54
I NEED HELP ASAP ! 1. How many molecules are in 643.21 grams of Mg3(PO4)22 2. How much space (Liters) does 4.061 x 10-24 molecules of H202 take up? 3. How many
PLS ANSWER ASAP ! Which of the following is helpful in determining PMI? teeth and dental recordsplace of deathbroken neck bonestime of death
Help I don’t understand
What value(s) of z makes the equation 7/6 Z + 1/3 = -5 / 6 true; Z = -1, Z= 2, Z= 1, or Z= -36 / 63?
PLEASER HELP!! 40 POINTS