Caithsnotro
Caithsnotro Caithsnotro
  • 03-12-2015
  • Chemistry
contestada

At STP, which 2.0-gram sample of matter uniformly fills a 340-milliliter closed container?

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 10-08-2018

Answer;

D, Xe (g)

Solution and explanation;

If 2g has a volume of 340ml.

Density is 1000/340*2 = 5.88g/litre.

-This rules out the two solids, choices 2) &3)

If 1 litre has mass 5.88g,

then 22.4 liters (volume at STP) has mass 5.88*22.4 = 131.8g/mol

molar mass Br2 = 80*2 = 160g/mol NO

molar mass Xe = 131.3g/mol = YES.

Answer is Xe

Answer Link

Otras preguntas

Find the surface area of a cube that has side length of 3.5 inches
D. Find words from the text which mean the following 1 lacking proper nutrition 2 notably 3 byte​
Michael's team is trying to determine how they can process shipments more quickly. He has convened a large group to come up with some ideas, but only a few peop
Susan's haircut was $18 if she gave a 20% tip what will her total cost be
Geometry, please answer question ASAP
Algebra 1 need help ASAP
2. Answer any five questions: a. A few simple rules will keep you, not from all error, but from silly error. Bertrand Russia forwards few rules in his essay. K
Identify the value of x and the length of each secant segment.
What is "Hi, How was your day doing" In Spanish? Thank you to the people who answer!
An executive for a large company is considering a change to health insurance plans offered to the employees. To assess employee satisfaction with the current pl