awsomegurl awsomegurl
  • 04-01-2018
  • Physics
contestada

How long will it take for a body accelerating by 2m/s2 to gain a velocity of 10m/s, starting from rest?

Respuesta :

samuraijack
samuraijack samuraijack
  • 05-01-2018
Given: Acceleration a = 2 m/s²;   Initial Velocity Vi = 0

           Final Velocity Vf = 10 m/s

Required: Time t = ?

Formula: a = Vf - Vi/t

t = Vf - Vi/a

t = 10 m/s - 0 m/s/2 m/s²

t = 5 s


Answer Link

Otras preguntas

Why were women able to assume the leadership role in the temperance movement?
What is the function of polarized glasses?
PLEASE HELP ME!!! Need help ASAP Simplify square root 72 minus square root 27 plus 2 times the square root of 8.
Which of these would be mostly likely to negative influence Brett toward marijuana addiction
the repeating decimal 0.27 is converted to the fraction 0.27=3X
In a story, what would cause a character to be considered complex? A. The character experiences many different emotions and has multiple motivations. B.
William blake lived between the neoclassical and _____ periods. medieval modern-day renaissance romantic
The last question! This is extremely hard!
How did people first arrive in the Western Hemisphere?
According to this lesson, which presidents encouraged a policy of isolationism? select all that apply