lalamonique310 lalamonique310
  • 02-01-2018
  • Chemistry
contestada

the half-life of Zn-71 is 2.4 minutes. if one had 100.0 grams at the beginning, how many grams would be left after 7.2 minutes has elapsed?

Respuesta :

JoannaBlackwelder
JoannaBlackwelder JoannaBlackwelder
  • 02-01-2018
7.2 minutes is exactly 3 half-lives (3*2.4 = 7.2). For each half-life, we divide the amount we have by 2. 
1st half-life = 100.0/2 = 50.00 g
2nd half-life = 50.00/2 = 25.00 g
3rd half-life = 25.00/2 = 12.50 g
So we have 12.30 g after 7.2 minutes.
Answer Link

Otras preguntas

Why did China enjoy a favorable balance of trade with Europe
The volume of 100 drops of a liquid is 1 fluid ounce. What is the volume of 10 drops?
someone put $15,000 in the bank 3% of 1500 thousand dollars in one year
Which religion had “home field advantage” during the Crusades?
molly wants her rectangular rooftop garden plot to have an area of 21 square feet. If she makes the width 5 feet, what must be the length? is this an example of
An altiplano is a(n): a. low area with small mountains b. plain high in the andes c. agricultural area in brazil d. type of brazilian aircraft e.altitudinal
Who were the Silverites?
what is the point slope equation of the line with slope 3/2 that goes through the point (-3,5)
The section of DNA is transcribed to produce a strand of mRNA
What is the term for the written explanation of why some judges disagree with the Supreme Court's decision?