Evelyndivin8168 Evelyndivin8168
  • 01-01-2018
  • Physics
contestada

It took a force of 250 n to pull a crate weighing 765 n across the floor the work done was 3500 j how far was the crate moved

Respuesta :

samuraijack
samuraijack samuraijack
  • 01-01-2018
Given: Work W = 3,500 J;    Force f = 250 N;   Weight w = 765 N

Required:  Distance d = ?

Formula:  Work = force x distance    or W = f x d

Distance d = W/f

               d = 3,500 J/250 N

               d = 14 m
     
Answer Link

Otras preguntas

A circle is defined by the equation given below.x2 + y2- x - 2y - 11/4 = 0What are the coordinates for the center of the circle and the length of the radius?A (
What was two things important about Shi Huangdi?
Nick is making bread. He needs 103 cups of flour to make one whole loaf of bread. He has 53 cups of flour. Use the drop-down menus to complete the statements be
Hi please help me with this asap.​
What is the solution to the system of linear equations
plz help i give brainliest
what type of proportion is shown in 12 : 4 = 24 : 8?​
what is 2/5 * 2 3/4 equal to​
2 ways cultural views can affect relationships
what is the difference between plant cell and animal cell​