Ryleebyrum Ryleebyrum
  • 01-06-2014
  • Physics
contestada

A 3.7 kg object is lifted to a Hight of 3 meters what is the potential energy of this object

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 02-06-2014
Gravitational potential energy = (mass) x (gravity) x (height)

PE = (3.7) x (9.81) x (3)
= 108.89 kilogram-meters²/second
= 108.89 newton-meters
= 108.89 joules
Answer Link

Otras preguntas

What is one drawback to the object oriented programming approach
find how many matches did a football team win if the football team played 20 matches in one season and want 40% of them​
What is the range of the function y = x2? x20 all real numbers y20
If a = b /c-b , find the value of b when a = 3 and c = 10 *3 pointsa) 7b) 7 whole 1/2c) 83) If S=4πr^2 , find the value of S when r = 10 whole1/2. *3 pointsC) 1
Write the equation of the line in point-slope form, y - y1 = m(x - x1). Then solve for y by adding y, to both sides. The resulting equation is in the form y = m
Where does the energy released through cellular respiration come from?
Basic Algebra. Can you help me please?????
In your own words, explain the Law of Conservation of Mass.
a supermarket is running a promotion on soup. if you buy 5 cans , you can get one free. Each can costs 39p.How much will it cost to get 32 cans of soup?​
Plz hepl meeeeeeeeeeeee