ariellreynoso
ariellreynoso
03-11-2017
Chemistry
contestada
What is 5.06 grams of oxygen in atoms
Respuesta :
Dreamer4102001
Dreamer4102001
03-11-2017
number of moles=mass of oxygen/ molar mass of oxygen=5.06/16=0.38mol
number of atoms of oxygen=number of moles of oxygen x Avogadro's number=0.38x6.022x10 to the power 23=2.29x10 to the power 23 atoms
Answer Link
dangerousmattoycs4v
dangerousmattoycs4v
03-11-2017
Convert grams to mols and then mols to atoms using Avogadro’s number (6.02 x 10^23).
5.06 g O2 / 32 g O2 x (6.02 x 10^23)
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 74+ )
Otras preguntas
Mr.D geometry chapter 1 test
Round 12.095 correct to 1 decimal place
Examine the roles of the territorial courts and those of the District of Columbia courts. Help ASAP!
what are the old name's of patna?
write 200m and 2 ×10^4m in kmwrite 5000ms and 5×10^7ms in seconds
Calculate the number of moles in....500g CaCO3
Solving literal Equations
help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Find the sum of two times of difference of 7 and 3 and half of product of 9 and 6
How is the pattern matching done in the SQL?