matthewdawson8646 matthewdawson8646
  • 03-11-2017
  • Chemistry
contestada

Saline solutions (nacl in water) used to deliver intravenous drugs are 0.89%(w/v). what mass of nacl is found in 200 ml of such a solution?

Respuesta :

barnuts
barnuts barnuts
  • 13-11-2017

A ratio of 0.89% w / v or 0.0089 in fraction means that there is 0.89 weight of NaCl pero volume of solution. Therefore the mass of NaCl is:

mass NaCl = 0.0089 * 200

mass NaCl = 1.78 grams

Answer Link

Otras preguntas

Continent Number of cars produced Africa 636 519 Asia/Oceania 45 800 878 Europe 19 726 405 North America 21 136 313 South America 4 288 654 How many more cars w
Me compro un Frigorífico de 352,1 w de potencia, si la conecto a la red de 240 voltios. ¿Que intensidad de corriente (Amperios) demandará funcionando al máximo?
The population of a city has increased by 33% since it was last measured. If the current population is 26,600, what was the previous population?
What is the equation of a line that goes through (2,5) and (-2, 3)?​
What is JL? pls help
20 POINTS PLS HALP!!! Greenland is the least densely populated country in the world, with a population of 57,714 and an area of 836,109 square miles. To the ne
yuh just like yuh ... I need help
URGENTTT PLEASE HELP
Suppose y varies directly as x and y = 20 when x = 8. What is the value ofy whenx = 12? y =__
O oxigênio é importante um gás na quebra de ligações entre os átomos que formam a glicose para a produção de energia. Por que a presença de ferro no nosso organ