hfff8150 hfff8150
  • 02-11-2017
  • Business
contestada

D. what is the cost for the 3% highest domestic airfares? (rounded to nearest dollar)

Respuesta :

W0lf93
W0lf93 W0lf93
  • 12-11-2017
Assuming a standard deviation of $110 and normal distribution for domestic airfare, and a mean cost of $385, P ( Z > x ) = 0.03 Value of z to the cumulative probability of 0.03 from normal table is 1.88 P( x-u/ (s.d) > x - 385/110) = 0.03 That is, ( x - 385/110) = 1.88 --> x = 1.88 * 110+385 = 591.91
Answer Link

Otras preguntas

When a predominantly African American community was faced with the prospect of a local industry dumping hazardous waste in its river, a national environmental o
I need help solving number 10 and 14
The school district has established achievement-oriented goals. Teachers are told that their instruction must thoroughly prepare students for high scores on the
The Fertile Crescent included present-day Egypt true or false
What are 5 things political parties do.
accrual-basis accounting is superior to cash-basis accounting in that ______.
why is soccer famous
Which statement best summarizes the evolution of free speech in the united states during the 20th.
After using partial quotients to solve 3,231 ÷ 7, you calculate a final quotient of 461 with a remainder. What is the remainder? Please Explain.
physics teacher guide grade 9​