Seudónimo Seudónimo
  • 01-09-2015
  • Physics
contestada

if a bike rider travels 4 km in an hour,what is his speed measured in miles per hour?

Respuesta :

ltandat83 ltandat83
  • 15-09-2015
2.4854847 miles per hour
Answer Link
Chlidonias
Chlidonias Chlidonias
  • 18-09-2019

Answer:

2.485 miles/hour

Explanation:

Speed of the rider  is 4 km/hour

The conversion factor is

1 km = 0.621371 miles

[tex]4 \frac{km}{hour} = 4 \frac{km}{hour} \times \frac{0.621371 miles}{1 km} \\\\=2.485484 \frac{miles}{hour} \\[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

The purpose of an allusion is to a. make you feel well read b.make a connection with something important to the writer c.mystify you d.impress you with the writ
in the opening of the unseen text of dracula, how has the writer structured the text to interest you as a reader? in detail plz
Write an equation in point-slope form for the line through the given point with the given slope. (8, 3); m = 6 A. y - 3 = 6(x - 8) B. y + 3 = 6(x - 8) C.
If f(x) = 10x and g(x) = 0.5x + 1, find g(f(5)).
How do people see the county of India
Which of the following values of x makes the inequality true? x + 35 < 83 A. 53 B. 48 C. 51 D. 49
(-2√7x^2) * (1/3√28x^3)
what does rural mean
The geological theory that states that the pieces of Earth's surface are in the constant, slow motion is
does the reaction take longer if more vinegar is added to the baking soda? Write what you think (hypothesis)