brianarichardso brianarichardso
  • 02-10-2017
  • Chemistry
contestada

how many grams of carbon are present in 45.0g of CCl4

Respuesta :

PLN1 PLN1
  • 02-10-2017
Molar Mass of CCl4= 12+4(35.5)=154 g/mol    g Carbon= 45.0g/(154 g/mol)=0.292 mole



Answer Link

Otras preguntas

Please help me!! Idk if I’m right
what your life will look when you become a register nurse like and how you will feel when you reach your goal.
What country would he US fight if fifty four forty failed
ythdfjhsfjdfjeyjntynfbhtybherbhyhetybyutynbgvcgd
Which is an integer?
Can someone please answer and explain how they got it. y varies inversely with x k = 5.4 What is the value of y when x is 27? A. y = 0.2 B. y = 2 C. y
Can someone help me on this plz
Simplify the product using distributive property (2x-5)(x+3) show work
1. What needs or values does the ad appeal to? How? 2. Do you think the same approach to selling cigarettes would work today? Why, or why not?
can someone guide me on how to solve this?