odavis2207 odavis2207
  • 02-10-2017
  • Chemistry
contestada

Determine the volume of a 75-gram sample of gold at stp

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-10-2017
Let V = the volume of the sample at STP.

The mass is  m = 75 g
The density of gold is 19.32 g/cm³

Because density = mass/volume, therefore
(19.32 g/cm³) = (75 g)/(V cm³)
V = (75 g)/(19.32 g/cm³) = 3.882 cm³

Answer: 3.882 cm³
Answer Link

Otras preguntas

what does diametor mean?
Translucent definition: __________ is allowed to pass through translucent objects.
deer : woods : : monkey :
Please help me solve the equation3x+10y=487x+4y=54
State whether the following is an example of inductive reasoning or deductive reasoning You have a summer job as a mechanic’s helper. The mechanic asks you loos
Is 26 a perfect square?
if log28 = log4 +logx what is the value of x
Which substance does not obey the Lewis octet rule? a. O₂ b. NO c. CO d. N₂ Can anyone explain this one for me?
Force and Motion: Force changes _________.
How do you divide. Please help I can't remember.