kingboss8967 kingboss8967
  • 01-09-2017
  • Chemistry
contestada

A certain ore is 32.6% nickel by mass. How many kilograms of this ore would you need to dig up to have 75.0 g of nickel?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-09-2017
Note:
Nickel ore has a density of about 1.6 g/cm³.
This is equivalent to
(1.6 x 10⁻³ kg)/(10⁻² m/cm)³ = 1600 kg/m³

Because the ore yields 32.6% of nickel by mass,
1600 kg ore will yield 1600*0.326 = 521.6 kg of nickel.

Therefore, 75.0 g of nickel requires
[(75 x 10⁻³ kg)/(521.6 kg)]*(1600 kg ore)
= 0.23 kg ore

Answer: 0.23 kg of ore

Answer Link

Otras preguntas

Compute the value of the discriminant and give the number of real solutions to the quadratic equation: 3x^2 - 7x + 9 = 0
What is the solution: (9x+2)(4x^2+35x-9)=0
simplify (1/x) + (1/(x+h)
Is the E-CIG industry more "safe" than the actual tobacco companies? Why? If someone offered you E-CIGS than cigarettes would you say yes or no? Why?Full Paragr
how can bureaucratic personality be dangerous
where does the shadow of the shuttle in space form?
How do I solve for x? X+6x=56
If the length of each side of a square prism is ten feet. Find the total surface area of this object
All of the following are types of lyric poetry except; A. tankas. B. ballads. C. sonnets. D. madrigals.
Rachel and David share 40 biscuits between them in the ratio 2:3, How many biscuits do they each get?