bob63 bob63
  • 01-06-2015
  • Physics
contestada

a motorcycle accelerates from 15 m/s to 20 m/s over a distance of 50 meters. what is its average acceleration?

Respuesta :

hunaifirst hunaifirst
  • 01-06-2015
vi=15m/s
vf=20m/s
d=50m

a=(vf²-vi²)/2d

average acceleration= 1.75m/s
Answer Link

Otras preguntas

What role doe ionic compounds play in our bodies?
2.38 rounded to the nearest tenth
rozwiąż równanie kwadratowe: 3/4 y^2 +9=y/2+(y-3)^2
Which tradtion common among african peoples from them to accept christianity and islam?
How do u find the answer
Lake ______ is the largest of the five Great Lakes. A.Erie B.Huron C.Superior D.Michigan
Kara was tested for diabetes. her fasting plasma glucose test showed a level of 120. this indicates that
The average mass of a giraffe is approximately 1 × 10^3 kilograms. The average mass of a blue whale is approximately 2 × 10^6 kilograms. About how many times mo
what are some non examples of biodiversity
Which of the following would reflect the U.S. postion on world affairs in the 1800s? U.S. teetering on isolationism and only being involved in world affairs if