jaddisonhunt jaddisonhunt
  • 03-03-2024
  • Chemistry
contestada

How much energy is absorbed when 70g of water is heated from 21°C to 68°C?

Respuesta :

peacemonk
peacemonk peacemonk
  • 03-03-2024

Answer:

[tex]13.76kJ[/tex]

Explanation:

Use [tex]q=mC_s\Delta t[/tex] for those types of questions.

  • [tex]m = 70g[/tex]
  • [tex]C_s = 4.184 J/(g \times C^o)[/tex]
  • [tex]\Delta t = 68-21 = 47[/tex]

Therefore, your formula will be like this:

[tex]70 \times 4.184 \times 47 = 13765J[/tex]

Which can also be expressed as: [tex]13.76kJ[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

If 2/5 divided by blank = 4/5 what is blank
President George H.W. Bush was able to convince U.N. forces to invade Iraq in a military effort known as "Operation Desert Storm" because nations feared
Exercise benefits the cardiovascular system. a. True b. False
What does the study of signs and communication refer to?
Enzymes are: A. fats. B. sugars. C. starches. D. proteins
When two lines intersect to form two angles, what conjecture can you make about the pair of angles that are next to each other?
This process produces four new cells with half of the chromosomes as the parent cell. Mitosis Meiosis Cell division Sexual reproduction
according to Adam Smith what role should government play in the economy?
Marin's 10/4 mile everyday after school but says that she runs farther me everyday because she runs 5/2
Overload is the act of exercising a muscle to fatigue. a. True b. False