juliusjor juliusjor
  • 04-08-2017
  • Chemistry
contestada

How many grams of sulfur dioxide are there in 12 liters of sulfur dioxide?

Respuesta :

dec77cat dec77cat
  • 04-08-2017
M(SO₂)=64.07 g/mol
vₓ=22.4 l/mol   (STP)
v=12 l

n(SO₂)=v/vₓ

m(SO₂)=n(SO₂)M(SO₂)=vM(SO₂)/vₓ

m(SO₂)=12*64.07/22.4=34.32 g

Answer Link

Otras preguntas

A box contains bags of crisps. Each bag of crisps weighs 25 grams. Altogether, the bags of crisps inside the box weigh 1 kilogram. How many bags of crisps are i
The number 6 is halfway between 4.5 and 7.5.Answer the missing numbers below.The number 6 is halfway between 2.8 and .......The number 6 is halfway between -12
A sequence has an initial value of 10 and each term is twice the previous term. Which function models this sequence?1) a(n)=10(2)^n2) a(n)=10(2)^n-13) a(n)=10+2
Locate the gerund and identify its use.Wrestling alligators seems both foolish and dangerous.
Why does a pendulum eventually stop swinging?
What is the main idea of Truman's statement about the use of atomic weapons
Locate the gerund and identify its use.Wrestling alligators seems both foolish and dangerous.
Locate the gerund and identify its use.Wrestling alligators seems both foolish and dangerous.
A certain test is worth 155 points. How many points (rounded to the nearest point) are needed to obtain a score of 65%?
An oscillator makes four vibrations in one second. What is its period and frequency?