davisdaniel998ou26yv davisdaniel998ou26yv
  • 02-08-2017
  • Physics
contestada

A hockey player has an acceleration of −3.1 m/s2. How long does it take him to come to a complete stop from a speed of 13 m/s?

Respuesta :

sergibcnusa sergibcnusa
  • 03-08-2017
Use this formula:

final speed = initial speed + acceleration * time
0 = 13 - 3.1*t, t = 13/3.1 = 4.19354838709677 s = 4.2 seconds, might be enough since ur given 1 decimal place precision

Answer Link

Otras preguntas

What are webbed fingers?
Donald spends a total of $17.43 on peanuts that cost $2.49 per pound. How many pounds of peanuts does he buy? The equation that needs to be solved to find the q
Solve for (m) 12.6+4m=9.6+8m m=?
1. La avenida 9 de julio __ a. es la principal calle de la provincia. b. es una de las principales calles (streets) de Buenos Aires. 2. Esta avenida es conoc
Who caused the Salem witch trails
What is the definition of a neutron?
Will give brainliest to best answer!Based on this map, where are the oldest human civilizations? Australia and Africa Africa and Europe Australia and Asia Asia
Out loud. Find the solution to the expression in the easiest way: 2 14/49 - (7 3/85- 3 35/49)
What are the factors of 116
the name boston massacre was given to the events of march 5,1770, in order to?