Thebosskidgirl4002 Thebosskidgirl4002
  • 02-08-2017
  • Physics
contestada

A plucked guitar string produces a sound wave with a wavelength of 0.15 m and a velocity of 10.5 m/s, what is the frequency of the wave?

Respuesta :

chordiyaarati chordiyaarati
  • 02-08-2017
We know,
V= f× wavelength
10.5= f×0.15
f=10.5/0.15
f= 70 Hz
Answer Link

Otras preguntas

X^2=50 where x is a real number
what advantages did the british in the ohio valley have over the french?
Help please confused
How do you solve this question
2. Metals react with water and release hydrogen gas. Explain why non-metals do not release hydrogen gas when reacted with water.​
Please help fast Mathswatch !!!
graph y=4x-9 (just give me the coordinates)
determine which equation is parallel and perpendicular to jk​
The age of trees in a forest is known to be approximately normal with an average age of 40 years and a standard deviation of 10 years. What is the standardized
Round each of these numbers to the degree of accuracy shown in brackets. d) 34 766 (nearest hundred) please help me​