kevinbradley1259 kevinbradley1259
  • 02-08-2017
  • Physics
contestada

A circuit with a resistance of 25 ohms is carrying a current of 2
a. how much heat, in watts, is developed?

Respuesta :

Louli
Louli Louli
  • 10-08-2017
The heat developed can be calculated using the power rules as follows:

P = I x V = I^2 x R

First solution is to use the given values of I and R as follows:
P = I^2 x R = (2)^2 x 25 = 4 x 25 = 100 watt

Second solution is to use ohm's law to get V, then substitute to get the power as follows:
V = I x R = 2 x 25 = 50 volts
Power = V x I = 50 x 2 = 100 watt
Answer Link

Otras preguntas

ANSWER ASAP PLEASE FOR CHANCE OF BRAINLIEST ANSWER! How many cars per 1,000 people are there in China? How will this change by 2025 and what will be the environ
which of the following molecules contains a nonpolar covalent bond? : A: Lil B: HCI C: H_2 D: H_2O
This is Anya's solution for the equation x ^ 2 - 6x - 7 = 0 Is her solution correct ? Explain your answer in detail points ANSWER AND EXPLANATION:​
what is the term for an event incident or condition
10 The first term of an AP is 5 and the -3 common difference is Find the 2 term whose value is -20½​
Help me with this please
Given that the coordinates of the points A and B are ( 0, - 2) and ( 3, 0) respectively. What is the length of the line segment AB written to 3 significant figu
how did the roman republic come to an end bullet points please
rising actions of the novel 1984
Complete the conversion 55 g=__mg