GreenEyes44 GreenEyes44
  • 04-07-2017
  • Chemistry
contestada

Calculate the volume that 12.5 grams of methane gas (CH4) will occupy at a temperature of 40 C and a pressure of 1.3 atm

Respuesta :

budwilkins
budwilkins budwilkins
  • 04-07-2017
First find the molar mass (mm) for Methane--> CH4 = 12+(1×4)
= 16 grams/mole CH4 --> now flip this:
So the = # of moles (n)
= 12.5g CH4 × 1 mole CH4 / 16g CH4
n = 0.78 moles
P = 1.30 atm, T = 40C = 273K + 40C
= 313K, V = ??
PV = nRT --> V = nRT/P
V = (0.78)(.082)(313) / 1.30
V = 20.1 / 1.30 = 15.4 L
Answer Link

Otras preguntas

Craig has 36 ounces of flour left in one bag and 64 ounces of flour in another bag. Use the Baking Flour Equivalent table to find how many cups of flour Craig
how do you convert units within a measurement system
literal equation R=R1+R2 for R2
Compare victoria Falls to Niagara Falls. Which has the greater potential to generate energy?
what is the standard form of the parabola whose vertex form is Y=-(X-3)^2+11
What are the African cheetahs limiting factors?
I need a good speech topic about current events in our society that is debatable, exg global warming, should so and so stop doing so and so.
5 miles=8km how many miles in 80km
what is 78% of 50 questions
Help! Donovan runs about 2.5 miles each day. In 3 weeks, about how many miles does he run?