jazminezavalza20 jazminezavalza20
  • 03-07-2017
  • Chemistry
contestada

Calculate the density of a rectangular solid that has a mass of 24.71 g and its dimensions are 2.3 x 4.01 x 1.82

Respuesta :

ARYANAGARWAL ARYANAGARWAL
  • 03-07-2017
Density = mass/volume
= 24.71/(2.3×4.01×1.82)
= 24.71/16.78586
= 1.47g/unit
Answer Link

Otras preguntas

When Steve woke up. His temperature was 102º F. Two hours later it was 3º lower. What was his temperature then?
welp! help! brainly deleted my last question so here's this!
Determine the resistance of 150m of single copper cable whose CSA is 10mm². Take the resistivity of copper to be 17.2 x 10° ohm/metre'.
Would it be D?? I don’t know....
[tex]3m ^{2} x ^{2} + 2mx - 5 = 0[/tex]Answer?With detailed steps please. Thank you! ​
Which statement strays from the topic of a proposed school uniform? "Uniforms violate students' right to express themselves." "Some studies have shown that scho
What expression is equivalent to x-5/(x-5)(x-4)
List the three things antin perceived free in America? And which of these did she regard as most important?
How do you find the whole number from the percentage increase?(Give an example)
Can someone please tell how to do this?