chino9108 chino9108
  • 01-07-2017
  • Chemistry
contestada

What is the molar mass of a gas whose density at stp is 3.74 g/l?

Respuesta :

CarlsenP
CarlsenP CarlsenP
  • 01-07-2017
p = 3,74 g/l
p = M / 22,4 l
M = p × 22,4l

M = 3,74 g/l × 22,4l = 83,776 g

The molar mass of this gas is 83,776 g.

:-) ;-)

Answer Link

Otras preguntas

What would you observe when zinc is added to solutions of iron II sulphate? write the chemical reaction that takes place.​
A metallic substance has a volume of 10.5 cm' and a mass of 81.9 grams.What is the density of this substance
A rental car agency charges $220.00 per week plus 50.15 per mile to rent a car. How many miles can you travel in one week for $361.00? The number of miles you c
that is the noun in the sentence:I bought a new shirt​
When asked whether a person who is afraid of spiders would be diagnosed as having a psychological disorder, a psychologist replies, "It depends on whether or no
what is fall line feature ​
Given h (x)= -4x-10, find x when h(x)= -30​
what do you think classifies an organism as living ?
The tag used for starting a new line is ________.​
Please help me with this!