ronTu3elaz5atounez ronTu3elaz5atounez
  • 04-06-2017
  • Chemistry
contestada

A chemist requires 0.450 mol na2co3 for a reaction. how many grams does this correspond to?

Respuesta :

Zaksomenumbers Zaksomenumbers
  • 04-06-2017
You will use mass=mole x Molar mass
The molar mass of Na2CO3 is 106
So 0.45 x 106 = 47.7 grams
Answer Link
JavierCollante
JavierCollante JavierCollante
  • 04-06-2017
to convert moles to grams, we need the molar mass of the molecule

molar mass of Na₂CO₃= (2 x 23.0) + 12.0 + (3 x 16.0)= 106 g/mol

[tex]0.450 mol \frac{106 grams}{1 mol} = 47.7 grams[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of 9xp when p=5? Plz help!!!!!!!!
7th-grade equation math. Will give brainiest.
pls help me this is 7th grade math
please very soon I offer the crown !!! + 10 points urgently !!!
y = –3x + 7 Rewrite the following equation in standard form
3x - 2y = -1 y = -x + 3 Is (1, 2) a solution of the system? Choose 1 answer: A Yes B No
Please help!! Giving brainliest and extra points!! (Click on photo) (sorry if confusing!)
4. A realtor makes 5% off of any house she sells. If she sells a house for $750,000. What amount of money does she make? 1
Use the drop-down menus to complete the statements about the document. The “proposed world organization" mentioned in the document refers to This document was i
please help me i just need this done