MeggiCatigrandoza MeggiCatigrandoza
  • 04-06-2017
  • Chemistry
contestada

How many grams of water in 8.22 grams of cuso4*5h2o?

Respuesta :

kidsandcompanyb
kidsandcompanyb kidsandcompanyb
  • 11-06-2017
Molar mass of CuSO4 * 5 H2O 
= 63.546 + 32 + 16*4 + 5*18 
= 249.546 g/mol
 Mass of water in that formula: 5 * 18 = 90 g/mol
Percent by mass of water = 90 / 249.546 = 36%
So, 36% of your 8.22 g is water. 0.36 * 8.22= 2.95 g of water
Answer Link

Otras preguntas

To paint a sunset, Tran makes a shade of orange paint using 5 drops of red paint for every 8 drops of yellow paint. If Tran uses 15 drops of red paint, how ma
mahesh and jayraj share $72 in the ratio 7:5 How much does Mahesh receive
Samurai and knights: were the similarities greater than the differences?
NAFTA differs from that of the European Union in that A. NAFTA has purely economic goals B. NAFTA issues a universal currency C. NAFTA holds popular election D.
"if anything, a cartel is likely to ________ and ________ power over time"
Where does the breakdown of glucose into puruvate occur
What decimal is 1/10 of 0.08
Sue invested $10,000, part at 5.1% annual interest and the balance at 6.3% annual interest. how much is invested at each rate if a 1-year interest payment is $5
Why can oxygen pass through the cell membrane by simple diffusion
Find the value of y for which line a is parallel to line b. 142° 52° 76° 38°