Help777 Help777
  • 04-06-2017
  • Chemistry
contestada

how many grams is 0.125 moles of SiO2?

Respuesta :

Greenrune113 Greenrune113
  • 04-06-2017
First, you need grams but you have moles.
Find out the total molar mass of SiO₂
Si = 28.085 g/mol Si
O₂ = 32 g/mol O₂
Add them together to get the molar mass
28.085 g/mol Si + 32 g/mol O₂ = 60.085 g/mol SiO₂
Multiply the molar mass of SiO₂ by the number of moles you have of the same substance:
60.085 g/mol SiO₂ × 0.125 mol SiO₂ =
7.51 grams SiO₂
Answer Link

Otras preguntas

What is the equation of a vertical line passing through the point (−5, −1)? y = −5 y = −1 x = −5 x = −1
In what ways is crooks even more lonely than the other men on the ranch
Write two subtraction equations that are equivalent to 5 + 12 = 17.
After the attacks of September 11, 2001, the United States demanded that
Name one body of water the merchants traveled on
convert 16 yards to feet use the conversion rate 3 feet = 1 yard
does anyone know a lot about how to: - calculate mass of magnesium metal - calculate the actual yield of magnesium oxide - calculate the theoretical yield of Mg
To prove "p is equal to q" using an indirect proof, what would your starting assumption be?
Rectangle pqrs has length a and width 4b. The x-axis bisects ps and qr what are the coordinates of the vertices
20 Points For Awnsering Please Help