milo18 milo18
  • 03-06-2017
  • Chemistry
contestada

How many moles of gas are there in 36dm3 of c02 (g)

Respuesta :

dec77cat dec77cat
  • 03-06-2017
V(CO₂)=36 dm³ = 36 l

Vm=22.4 l/mol

n(CO₂)=V(CO₂)/Vm

N(CO₂)=36/22.4=1.607 mol
Answer Link

Otras preguntas

help!!!!!!!! here is the picture I need an answer!
What invention helped with the delivery of meat across the U.S. through the railroads?
help me plsssssss balance equation ​
what is the height of the triangle? 12 units 24units 36units 72units
what is the degree 12x^4-8x+4x^2-3
The table below gives the speed of an object every minute from 9:00 am to 9:06 am. Time - 9:00 am 9:01 am 9:02 am 9:03 am 9:04 am 9:05 am 9:06 am Speed- 10 m/s
Express $1,000 for 5 days' work as a unit rate.
As the mitochondria metabolize the glucose, they produce carbon dioxide waste. Would the CO, molecules be able to leave the cell faster if the cell had a smalle
According to Senator Willis’s speech, what might happen if the lend-lease bill passed and Britain fell to the Germans? A. American weapons would end up in the h
After the Civil War, the era known as Reconstruction began. During this era, the federal government tried to grant rights to former slaves and rebuild the South