jejosunkkatyann jejosunkkatyann
  • 01-06-2017
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of a solution with 0.2 moles of potassium permanganate (kmno4 dissolved in enough water to make a 500.0 ml solution?

Respuesta :

Edufirst
Edufirst Edufirst
  • 10-06-2017
Data:


Molarity: M


n = 0.2 moles


V = 500.0 ml = 0.5 liter


Fórmula:


M = n / V


M = 0,2 mol / 0,5 liter = 0,4 mol/liter = 0,4 M


Answer: M = 0,4 M
Answer Link

Otras preguntas

Why is technology important? ​
After successfully completing your computer organization and architecture class, you have a brilliant idea for a new chip design that would make a processor thr
In a fraction with a denominator of 15, which value could the numerator be to produce a repeating decimal? 15 9 11 12
Solve for Domain and Range​
HELP I NEED THIS UNDER 20 MINS During lesson 1, we discussed the difference between proactive and reactive healthcare. Describe what proactive healthcare looks
what is text organization?​
Convert 32/7 into a mixed number.​
(WILL MARK BRAINLIEST)SOME1!! Trying to Turn this In! Please HELP ASAP! SOME1?1. Which statement correctly describes the relationship between the volume of a ga
When a metal such as copper is heated,it expands. Can anyone tell me what happens to the metal particles as the solid metal expands?​
Can someone please help me please?