janedoejane janedoejane
  • 04-05-2017
  • Chemistry
contestada

what is the concentration of 10.00 ml of hbr if it takes 16.73ml of a 0.253 M liOH solution to neutralize it

Respuesta :

starwars1232 starwars1232
  • 04-05-2017
Concentration of HBr =0.00423mol / .010 L = 0.423 M HBr 
Answer Link

Otras preguntas

Why is September 16 so important for Mexico
Which is the BEST explanation of Karma according to the Hindu faith? a. the religious duty one has to their fellow religious followers b. one's actions in thi
Four regions in texas from lowest to highest elevation
whats the prefix in the word unafraid
76 less than the quotient of an unknown number and 5 is 116.
How do you solve equations with variables on the both sides? Like.... 2x-3=6(x-5) I made this equation so don't solve it.
what is the least prime number greater than 50
which is another way to write 3 tens 9 ones
what is 4/5x-3 3/4 x=2 1/2
calculate the average speed of spacecraft orbiting mars