EllinorL348727 EllinorL348727
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

What is the voltage of a circuit that has a resistance of 100 and an internal current of 2 amps 200 volts0 0.02 voltsO 50 volts

Respuesta :

NajaQ769228 NajaQ769228
  • 03-11-2022

Given,

The resistance of the circuit, R=100 Ω

The current in the circuit, I = 2 A

From Ohm's law, we have,

[tex]V=IR[/tex]

Where V is the voltage.

On substituting the known values,

[tex]V=2\times100=200\text{ V}[/tex]

Thus the voltage of the internal circuit is 200 V.

That is the correct answer is the 1st option.

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution: (9x+2)(4x^2+35x-9)=0
where does the shadow of the shuttle in space form?
How many flags are in this wolld ;)
Perimeter of a square with an area of 81cm2
Describe a pattern in the sequence of numbers. Predict the next number. 1) 1, 2, 6, 24, ___ 2) 0, 3, 8, 15, 24, ___
Find 4 consecutive odd integers where the product of the two smaller numbers is 64 less than the product of the two larger numbers.
select the product of (3x-4)(3x4)
Which characteristic is shared by sonnets and haiku?
where does the shadow of the shuttle in space form?
Add these fractions (Lowest Terms) a) 1/6 + 1/6 b) 1/4 + 3/8 c) 2/3 + 5/6 d) 9/21 + 4/7 e) 1 3/5 + 1/10 f) 1 1/4 + 11/12 g) 1 2/3 + 2/3 h) 1 5/6 + 3 2/5