Blankenburg189 Blankenburg189
  • 02-04-2014
  • Physics
contestada

How much work does a person do in pushing a box with a force of 10 N over a distance of 4.0 m in the direction of the force?

Respuesta :

Dalzz Dalzz
  • 05-04-2014
There's an equation that says work = force * distance * cos (theta)

Theta being the angle between the surface and the object.

So, since the direction is the same as that of the force, you can say that theta is equal to zero.

Cos (0) = 1

So, W = (10) * (4) * (1) = 40 Joules
Answer Link

Otras preguntas

Mrs.Savin receives a weekly base salary of $500,plus a commission of $1200 on each car that she sells. Write a function rule relating her total weekly pay p to
find an equation of the tangent line to the circle x^2 +y^2=24 at the point (-2 square root 5, 2).
If 2x+z=2y and 2x+2y+z=20 what is the value of y?
What is the 50th term of the arithmetic sequence 4, 10, 16, 22, … ? Can someone explain this one?
What is 574 in expanded form
What is 574 in expanded form
mike constructed a closed box that measures 2.5 feet long by 3 feet wide by 1.5 feet high. what is the total area of the material mike needs to construct the bo
what is 1/9 of 60 equal
If 2x+z=2y and 2x+2y+z=20 what is the value of y?
if a pH of water is 5.3 then 4.3 is it 1.0 less acidic 1.0 less basic