elblocky087 elblocky087
  • 03-05-2022
  • Chemistry
contestada

how many moles are in 23.8 g of sulfur dioxide

Respuesta :

yasangavi
yasangavi yasangavi
  • 03-05-2022

Answer:

0.371

Explanation:

number of moles = mass / Ar

= 23.8g / 32.1 + (16.0 × 2)

= 0.37129485179 = 0.371 (3 s.f).

hope it helps :)

Answer Link

Otras preguntas

rewrite 1/3 book - 5/6 hour as a unit rate.
what role do proteins play in enabling the enormous amount of DNA in a eukaryotic cell to fit into the nucleus and what are those proteins called?
Did the 4 amendment solve the problem it was created to address ?
a. repair b. reuse c. c. reduce d. recycle​
Define the following words: PLEASE I GIVE BZRAINLEST 1. asthma 2. heatstroke 3. sunburn 4. consumer 5. scam 6. dehydration 7. hypothermia 8. heat exhaustion 9.
Slope of y=3x+4 Y intercept of y=3x+4
increase 28 by 125% the answer should be 63 and I need proper solution so do help me guys I will mark you Brainlest ok bye!​
which are the achievements of time that have influenced modern medicine and how?
How many atoms of Chlorine are in 2.00 mol of NaCl? (Please show your work in order to receive credit)
how many autonomous communities are there in spain