breejordyn9537
breejordyn9537 breejordyn9537
  • 04-02-2022
  • Physics
contestada

How much kinetic energy is there when a 10kg box is dropped from a roof at 25 m/s?

Respuesta :

smartbrain91
smartbrain91 smartbrain91
  • 04-02-2022
Mass=10kg
Velocity =25m/s

Kinetic Energy=1/2*mass*velocity^2
=1/2*10*25^2

Answer is 3125J
Answer Link

Otras preguntas

Natural remedies are usually more effective and safer because they are thoroughly tested.
a salt truck drops 39 kilograms of salt per minute. how many grams of salt does the truck drop per second
What is the most appropriate transition to replace the word consequently in the beginning of second sentence? James steered his ship through high winds for thre
4x^3-7x^2+x+x^3 like terms
expression with (-1) as its base that will produce a positive
Write a paragraph explaining how domesticating livestock allowed civilizations to spread.
What is the sum of ten and twenty
7:45-12:30 is how many hours
The length of a rectangle is 50 meters. This is 6 m more than twice the width. Find the width.
Which sentence does not contain any errors in comma usage? a. Otters live in cold waters eat mostly fish and float on their backs. b. Otters live in cold wate