ririmcgary
ririmcgary ririmcgary
  • 03-02-2022
  • Physics
contestada

what is the potential energy of an object with 14kg of mass and 3.4 m high​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-03-2022
  • Mass=m=14g
  • Acceleration due to gravity=g=10m/s
  • Height=h=3.4m

[tex]\\ \rm\Rrightarrow PE=mgh[/tex]

[tex]\\ \rm\Rrightarrow PE=14(10)(3.4)[/tex]

[tex]\\ \rm\Rrightarrow PE=476J[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

2x+8=22 how do I figure out the answer to problem 2x+8=22 ?
A mountain climber camped at an elevation of 18,492 feet. the following day the climber descended 2,516 feet to another campsite. Type a numerical expression
plz help with this french hw plzzz
The length of Marshall's poster is 2 times its width. If the perimeter is 72 inches, what is the area of the poster?
what variables can affect the number of books sold by a door to door salesperson
How to solve mufti step equations 6a+5a=-11
Sam evaluated the expression x2y for x = 7 and y = 9. He got a value of 49. Which of the following statements is correct
Sam evaluated the expression x2y for x = 7 and y = 9. He got a value of 49. Which of the following statements is correct
What is larger 0.6 or 3/4 explain?
Which of the following statements is not true?"Whom" can serve as the object of a preposition."Whom" is an object pronoun."Who" and "whom" are personal pronouns