kaileysparents07 kaileysparents07
  • 01-02-2022
  • Physics
contestada

U
Question 9
If a person moves a large box that weighs 10 Newtons 20 meters in 30 seconds, how much power was used?

Respuesta :

djs974897 djs974897
  • 01-02-2022

Answer:

P = F d t = 10 ⋅ 20 30 = 6.7 W .

Explanation:

because

Answer Link

Otras preguntas

What's the word for looking down on others; proud and scornful
what we need to become success
which designer started as a fashion illustrator before focusing on industrial design?
Solve the quadratic by factoring 2X²-2X-12=0
what is 12minus 2 multiply 6 plus 2 divide by 2
why dog pants during summer use the cocept of evaporation
What's the other term for: lacking respect; scornful
explain in steps how to graph this linear inequality 2x+3y > -2
name a metal that doesn't conduct electricity
A tree casts a shadow 27 m long. At the same time, the shadow cast by a 66-cm tall statue is 56 cm long. Find the height of the tree to the nearest tenth of a