caria1nLisscied caria1nLisscied
  • 03-01-2017
  • Physics
contestada

What average net force is required to stop an 8500 kg truck in 10 s if it’s initially traveling at 20 m/s?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2017
We have: F = m × v/t
Here, m = 8500 Kg
v = 20 m/s
t = 10 s

Substitute their values into the expression, 
F = 8500 × 20/10
F = 8500 × 2
F = 17000 N

In short, final answer would be 17000 N

Hope this helps!!

Answer Link

Otras preguntas

advertising campaigns aim to:
whats the exponential form for log*2 64=6
I will give branliest to whoever answers this correctly.
Which one of the following is an example of a formal region? A. The US Corn Belt B. Northwest Airlines C. Dixie D. Retailing region of Chicago E. The MIdwest Th
Among deaf people, a temporal lobe area normally dedicated to hearing may begin to process visual signals. This best illustrates the impact of
Explain was a phatnai was and explain its purpose
8 examples of how a lack of civilization can cause a person to change ​
Which of the following situations is evidence of inequality in the West? a. women couldn’t vote b. tribes lost lands c. slave labor grew d. all of the above
solve for y:5(x + y) = 20 + 3x​
Please please please help