vinious02 vinious02
  • 02-09-2021
  • Physics
contestada

A car moves 225km in 5hours.find it's speed in m/s show your working​

Respuesta :

GeothermalBroom
GeothermalBroom GeothermalBroom
  • 02-09-2021

Answer:

12.5 m/s

Explanation:

225 kilometres to meters = 225000 metres

5 hours to mins = 300 minutes

300 mins to seconds = 18000 seconds

Distance / Time = Speed (A form of the equation)

225000m (the distance) / 18000 (the time) = 12.5 m/s

Answer Link

Otras preguntas

Mr. Murphy has an old coin that has 10 sides if it is shaped is a polygon how many angles does The old coin have
Evaluate this equation: 6^-3 Divided by 6^1
What is chiaroscuro and when and by whom was it founded?what is it often
In your own words, explain the following: ecological succession, disturbance, pioneer species, annuals, and hardwood trees.
What is NOT a property of a base
5x + 2y = 8 x + y = 4 If you want to solve the system of equations by addition, which of the following could you do?
which expression represents 6 more then x
y-7=2y (x-1) write the equation in standard form
Andrea was watching her brother in the ocean and noticed that the waves were coming into the beach at a frequency of 0.777778 Hz. How many waves hit the beach i
HELP ASAP!!!! PLZ ANSWER IF YOU DON'T KNOW DON'T ANSWER