katsu2230 katsu2230
  • 02-09-2021
  • Physics
contestada

A water tank measures 2 m X 4m x 5 m.
What mass of water will it contain?

Respuesta :

hannjr hannjr
  • 02-09-2021

Answer:

1 L = 1000 cm^3

1 m^3 = 1000 L = 10^6 cm^3

1 m^3 = 10^6 g = 10^3 kg  density of water

M = Density * Volume

V = 2 * 4 * 5 = 40 m^3

M = 10^3 kg / m^3 * 40 m^3 = 4.0 * 10^4 kg

Answer Link

Otras preguntas

A small segment of dna on the template strand contains the base sequence cgt. if an mrna transcript is made that includes this sequence, what would be the antic
how many hours are u in class from 2:33 to 3:30
In a free enterprise system, what drives individuals to risk their savings in a business venture?
A possible risk from a business move is called _____ risk.
Why do eukaryotic cells undergo mitosis?
How did Ethiopia differ from most other African countries in its experience with European imperialism
How many atoms of copper will react with 33.9 L of nitrogen stp to produce copper nitride
According to John Locke, what is the governments primary duty?
(2-9i)+(-2+7i) complex numbers simplify
Sheryl purchased a plot of land for $32,500. The land appreciates about 4.9% each year. What is the value of the land after eleven years? A) $50,017.50 B) $18,