nenitapia03 nenitapia03
  • 02-09-2021
  • Physics
contestada

You are traveling at 14 m/s for 20 seconds. What is your displacement?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2021

Velocity = 14 m/s

Time = 20 s

Displacement = Velocity×Time = (14×20) m = 280 m

The displacement is 280 m towards the direction of motion.

Answer Link
zibahkeshiro
zibahkeshiro zibahkeshiro
  • 02-09-2021

Answer:280m

Explanation:

Ver imagen zibahkeshiro
Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expressions: cot 0 sec 0 A. Sin0 B. Csc0 C. Cos0 D. Cos* 0
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
what's another word for over thinking?
how were north american colonies all similar in the 1700s?
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
Why is sodium sulphate hemihydrate called as "Plaster of Paris"?
what's another word for over thinking?
What is the least common denominator for 5/6 and 3/8. 3/4 and 6/7
What is the amplitude of y=1/2 sin2x
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.